Aspen, 7 Milyon TL’lik Ek Yatırımla İhracat Gücünü Artıracak

Aspen, 7 Milyon TL’lik Ek Yatırımla İhracat Gücünü Artıracak

2012 yılında birçok başarılı projelere imza atan Aspen Yapı ve Zemin A.Ş., 2013 yılında da yeni yatırımlar ve ihracat projelerini artırarak yoluna devam ediyor. Aspen, 7 milyon TL’lik ek yatırımla yapacağı %30’luk kapasite artırımı ile bu yıl sonunda pazar ortalamasının 4 katı hızında büyümeyi planlıyor. Kapasite artırımına paralel olarak Rusya, Azerbaycan, Fransa, Katar, Libya ve Irak’a yönelik ihracata ağırlık verecek olan Aspen’in hedefi 2013’ü %18’lik büyümeyle tamamlamak.

Mimari projeler odağında fark yaratan tasarımlara imza atan Aspen, başarılı projeleriyle Türkiye’de ve yurt dışında ses getirmeye devam ediyor. Türkiye’de son dönemde Zafer Havalimanı, Efes Kongre Merkezi ve Kars Havalimanı gibi modern projelerde yenilikçi ürünleriyle yer alan Aspen,  yurt dışında ise Kiev Havalimanı projesinde yer almıştı. Firmanın 2013 yılındaki hedefleri ise daha büyük. Üretimde %30’luk kapasite artırımının yanı sıra, ihracat rakamlarını da artırma odağında çalışan Aspen, bu yıl sonunda sektör ortalamasının 4 katı bir büyüme hedefliyor.

Asma tavan, Bölme duvar ve Zemin alanlarında birçok ürüne sahip olan Aspen, Türkiye ve Dünya’da önde gelen projelerde yer almaya devam ediyor. 2013 yılına da hızlı giren firma, Haziran ayı sonuna kadar iki ana ürün kategorisinde yatırım yapmayı planlıyor. Metal asma tavan ve modüler bölme duvar sistemleri üretiminde kapasite artırımına yönelik olarak yapılacak yatırımların toplamda 7 milyon TL’yi bulması planlanıyor.

Kapasite artırımına paralel olarak Rusya, Azerbaycan, Fransa, Katar, Libya ve Irak’a yönelik ihracata daha fazla ağırlık verecek olan Aspen,bölgedeki büyük projeler ve bayilerin gücüyle ihracat rakamlarında hızlı bir artış yakalamayı öngörüyor. Böylece Türkiye pazarındaki hareketliliğin de etkisiyle Aspen’in hedefi 2013’ü %18’lik büyümeyle tamamlamak. Sektörün genel beklentisi ise %4 ile %5’lik bir büyüme oranında.

İhracat ile birlikte yurt dışı projelerine de hız veren Aspen, bölgenin en önemli havalimanlarından biri olan Rusya’daki Pulkovo Havalimanı için özel bir tavan tasarımını hayata geçirdi. Aspen’in yenileme çalışmaları kapsamında asma tavan projesini üstlendiği bu havalimanı çok yakında Rusya’ya ve bölgeye hizmet vermeye başlayacak.

2013 yılının ilk döneminde bir önceki yıldan gelen devinimi sürdürdüklerini belirten ASPEN Yapı ve Zemin Sistemleri Genel Müdürü Ertuğrul Gündoğdu, Türkiye’de yapı sektörünü ve şirket olarak hedeflerini şu sözlerle değerlendirdi;

‘’2012 yılında Türkiye’de yapı sektörü %2 civarında büyürken biz Aspen olarak %12’lik bir büyüme yakaladık. 2013’ün ilk dönemine baktığımızda ise yakaladığımız bu yükselişin devam ettiğini görüyoruz. Özellikle sağlık kampüsleri, havalimanları ve kentsel dönüşüm ile birlikte 2013’ün ikinci yarısında Türkiye pazarı daha da hareketlenecek. 2013’te sektörün beklentisi %4 ile %5 arasında bir büyüme olsa da bizim hedefimiz %18 büyümek. Bu sebeple üretimde kapasiteyi artırmak ve ihracatımızı büyütmek için yatırımlar yapmaya devam ediyoruz. ‘’

Aspen olarak inovasyona çok önem verdiklerini ve bu doğrultuda metal asma tavan ve modüler bölme duvar alanında mimarların tasarım çözümlerine yönelik proje bazında yeni ürünler ürettiklerini de hatırlatan Gündoğdu, Türk mühendisliğinin gücüyle hem sektörde hem de dünyada konuşulan yeni ürünler geliştirmeye ve üretmeye devam edeceklerini de belirtti.

Aspen GM Ertugrul Gundogdu

Comments are closed.