İnternet’te 2016’ya Dair Neleri Arıyoruz?

En Çok Survivor 2016’nın Kadrosunu Merak Ediyoruz

Yandex, İnternet kullanıcılarının 2016’ya dair en çok neleri merak ettiğini belirlemek için detaylı bir analiz yaptı. İçinde “2016” geçen aramaları inceleyen Yandex, kullanıcıların en çok aradığı konunun, yayımlandığı dönemlerde çok popüler olan, Acun Ilıcalı’nın yapımcılığını üstlendiği Survivor programının 2016 kadrosu olduğunu belirledi. 2016 hakkında en çok aranan konular arasında 2016’daki resmi tatiller, KPSS 2016 ve Euro 2016 da yer alıyor.

Yandex, kullanıcıların yeni yılla ilgili en çok neleri merak ettiğini belirledi. 2015’in son döneminde Yandex üzerinden içinde “2016” geçen aramaların araştırıldığı analizde popüler tv programları, futbol, sınavlar ve tatiller gibi birçok farklı konuda aramalar yer alıyor. Yandex’in yaptığı analize göre İnternet kullanıcıları 2016’ya dair en çok yapımcılığını Acun Ilıcalı’nın üstlendiği Survivor programının kadrosunu aradı. “Survivor 2016 kadrosu” diye yapılan aramaların ardından, sırasıyla “2016 resmi tatiller” ve Türk Milli Takımı’nın da katılacağı “Euro 2016” şeklinde sorgular geldi.

Her yıl çok sayıda insanın girdiği KPSS sınavı da Yandex’in analizinde 2016’ya dair en çok arananlar arasında yer aldı. “KPSS 2016” şeklindeki aramaları “Lig Fikstürü 2015-2016” şeklinde arama yapan futbolseverler takip etti.

2015’te Ay Ay En Çok Arananlar

Yandex, kullanıcıların 2016’ya dair neleri merak ettiklerinin yanında 2015 yılında da her ay hangi aramaların en popüler olduğunu analiz etti. Tüm yılı kapsayan araştırma ve uygulanan filtreler sonrasında 2015’in Ocak ayında kullanıcıların “Takdir teşekkür hesaplama”, Şubat ayında ise “Ütopya Canlı İzle” diye arattığı belirlendi. Çanakkale Şehitlerini Anma Günü’nün yer aldığı Mart ayında “Bir Yolcuya Şiiri” en çok aranan olurken, Nisan ayında ise Yandex’in “Çanakkale Şehitler Anıtı Panorama” hizmeti en sık aranan ifade oldu. Kullanıcıların önemli günlere göre aramalar yaptığının görüldüğü analizde Mayıs ayında Yandex kullanıcılarının en çok “Hıdrellezde Dilek Tutmak” şeklinde aramalar yaptığı belirlendi.

Kolay oynanışı ve bağımlılık yaratmasıyla yıl içinde çok popüler hale gelen ve 2015’in internet fenomenlerinden biri haline gelen agar.io, yaz aylarında Yandex’te yapılan aramalarda liderliği bırakmadı. “agar.io” Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında en çok aranan ifade oldu. Ağustos ayının sonunda hayata geçen FB Yandex projesinin etkisi ise Eylül ayında gözüktü. Eylül ayında en çok “FB Yandex” aranırken, derbinin oynandığı Ekim ayında en çok “Fenerbahçe – Galatasaray” şeklinde aramalar yapıldı. Kasım ayında, seçimlerle bağlantılı olarak “Seçim Sonuçları 2015” diye aramalar yoğunlaşırken, Aralık ayı ortalarına kadar en çok aranan ise “Fenerbahçe – Trabzonspor” oldu.

Tags: No tags

Comments are closed.