iyzico ile E-Ticarette Kolaylık Devri Başlıyor

iyzico ile internette ödeme kabul etmek artık çok daha kolay ve güvenli

iyzi Payments’ın Türkiye pazarı için geliştirdiği iyzico ödeme sistemi yönetim platformu yeni kurulan e-ticaret platformlarına ‘kopyala-yapıştır’ yöntemiyle 5 dakika içinde ödeme altyapısı kurabilme ve  48 saatte satışa başlama imkanı sağlıyor. E-ödeme alanında dünyanın kabul ettiği en üst düzey güvenlik standardı PCI-DSS sertifikasına sahip olan iyzico, tüketicilerin ihtiyaç duyduğu güvenli alışveriş ortamını da sunuyor. Profesyonel ve doğru hizmet sunulması hedefiyle tasarlanan test kullanımı sürecinde sisteme kaydını yapacak ilk 100 e-ticaret şirketi iyzico’yu test etme fırsatı yakalayacak.

Türkiye’de e-ticaret ödeme yönetimi alanında öncü şirketlerden biri olma vizyonuyla yola çıkan iyzi Payments, ilk ürünü olan iyzico’nun Türkiye lansmanını gerçekleştirdi. Avrupa’da e-ticaret alanında Firstdata, ClickandBuy, Klarna gibi saygın şirketlerde önemli kariyerlere sahip olan Barbaros Özbugutu ve Tahsin Isin tarafından Türkiye’de  kurulan ve e-ticaret ödeme sistemleri alanına odaklanan iyzi Payments, ilk ürünü olan iyzico ile pazara giriş yaptı.

iyzico sistemi, Türkiye’de e-ticaret ödeme sistemleri yönetimini kolaylaştırmayı hedefleyen yenilikçi bir sistem.  İlk aşamada yeni kurulan ve küçük ölçekli e-ticaret şirketlerine; yakın gelecekte de onlarca farklı ödeme yöntemiyle çalışan büyük organizasyonlara hitap edecek bu sistem, güvenlik alanında da  önemli kazanımlar sunuyor.

iyzi Payments, iyzico ile farklı müşteri ihtiyaçlarına çözüm sunabilmek için özel olarak tasarlanmış yenilikler getiriyor. Yeni kurulan ve küçük ölçekli e-ticaret platformlarına kolay ve hızlı bir başlangıç için geliştirilen iyzico, kuruluş sürecinde e-ödeme altyapısını kurmak odağında 3-4 aylık süreyi kaybetmek istemeyen şirketlere hitap ediyor. Kolay kurulum ve yönetim özellikleri de iyzico’yu bu şirketler için ideal kılıyor.

5 dakikada kurun, 48 saat içinde satışa başlayın

iyzico sisteminin en dikkat çekici özelliklerinin başında kolay entegre edilebilmesi geliyor. iyzico çözümleri, ödeme yöntemlerinin kullanılacağı siteye sadece kısa bir kod yardımıyla ekleniyor. Bu süreç iyzico sistemine kayıt ve ‘kopyala-yapıştır’ şeklinde kodun siteye eklenmesiyle 5 dakika içinde kolayca tamamlanabiliyor. Ödeme sistemlerini aktif hale getirebilmek için  aylar süren banka ve entegrasyon süreçleri devam ederken, sistemini iyzico ile entegre eden şirketler 48 saat içinde ödeme almaya başlayabiliyor. Böylece şirketler bir yandan aylar sürebilen işlemleri sürdürürken siteleri üzerinden tek çekim ile kredi kartı, banka kartı ve PayPal ile satış yapmaya başlamış oluyor.

iyzico güvenlik endişesini tarihe karıştıracak

iyzico, e-ticaret alanında tüketicilerin ihtiyaç duyduğu güvenlik standartlarını da sağlıyor. Sunduğu tüm hizmetlerde bu alanda dünya standardı olan, Visa ve MasterCard gibi kurumların belirlediği PCI-DSS sertifikasına sahip olan  iyzico, böylece tüm e-ticaret platformalarına ihtiyaç duydukları ödeme güvencesini sunuyor. iyzico sistemi, entegre edildiği sitelerde ödemeleri tümüyle kendi sunucuları üzerinden alıyor. PCI-DSS standartlarında yüksek güvenlik önlemlerine sahip olan bu sunucular, sitelere ortak bir güvenli platform sunuyor. Öte yandan, tüketiciler de ilk kez alışveriş yapacakları platformlarda iyzico güvencesiyle alışveriş yapabiliyor.

Lansmanda konuşan iyzi Payments CEO’su Barbaros Özbugutu, Türkiye’nin e-ticaret alanında hızlı gelişen bir pazar olduğunu ve sektörün bundan sonraki süreçte büyümesini sürdürebilmesi için yeni yaklaşımların ortaya koyulması gerektiğini dile getirdi. Özbugutu, büyüme yolunda önemli basamaklardan birinin güvenlik olduğuna dikkat çekerek e-ticarette tüketicilerin ve şirketlerin kendilerini daha güvende hissedeceği bir ortam yaratmak için çalıştıklarını dile getirdi. Barbaros Özbugutu sözlerini şöyle sürdürdü;

‘’Türkiye e-ticaret alanında son birkaç yılda hızlı bir büyüme kaydediyor. 2012 yılında Türkiye’de sanal POS ile yapılan ticaret hacmi 30.6 milyar TL’ye ulaştı. Bu hacmin içinde gerçek anlamda e-ticaret payının 9-10 milyar TL civarında olduğunu tahmin ediyoruz. 2013 yılında ise toplam sanal POS hacminin 40 milyar TL’yi aşması bekleniyor. Pazarın bu yükselişi devam ettirmek konusunda da ciddi bir potansiyeli var. Fakat bunun gerçekleşebilmesi için e-ticaret penetrasyonunun artması gerekiyor. Bugün Amerika ve Avrupa’nın önde gelen ülkelerinde e-ticaretin toplam ticaret içindeki oranı %10’lar seviyesinde. Türkiye’de ise bu oran halen %1 civarında dolaşıyor. Bu konuda kullanıcıların en büyük çekincelerinden biri güvenlik. 2012 yılı sonlarında yapılan bir araştırmaya göre İnternette alışveriş yapmayı tercih etmeyen kullanıcılar için güvenlik sorunu başlıca sebepler arasında %34’lük oran ile ikinci sırada geliyor. Yani büyük bir çoğunluk halen e-ticareti güvenli bulmuyor. Dolayısıyla tüketiciyi internet üzerinden alışveriş yapmaya teşvik etmek için güvendiği ve kullanmak istediği ödeme yöntemlerini daha yaygın biçimde sunmalı, daha güvenilir bir ortam yaratmalıyız. Bununla birlikte  kullanıcıların alışverişten vazgeçmelerine neden olan sistemde yavaşlama ya da ödeme yönteminin sistemde bulunmaması ‘drop out’ sorunlarını minimuma indirgemek şart. iyzi Payments olarak biz, e-ticaret sitelerinde ödeme yöntemlerinin daha kolay entegre edilmesini sağlayarak tüketiciler için alışverişi daha kolay ve güvenli hale getirmek için çalışıyoruz‘’

Farklı büyüklükte platformlar için farklı çözümler

Önümüzdeki dönemde piyasada olacak iyzico Plus ve iyzico Premium ise, daha gelişmiş ödeme altyapılarına sahip şirketlere hitap etmek üzere geliştiriliyor. iyzico Plus profesyonel ‘‘Fraud Management’’, ‘’Conversion Optimization’’ gibi e-ticarette verimlilik ve güvelik konularında kritik öneme sahip yönetim imkanlarını sunacak. iyzico Premium ise iyzico Plus’ın kapsadığı imkanların yanı sıra mobil satış yapan ve yurtdışına açılmak isteyen şirketleri hedef alacak. iyzico Premium sayesinde tek platform üzerinden 50 değişik ülkenin 200’den fazla ödeme sistemini bir tık ile ödeme sayfasına eklemek mümkün olacak.

 Profesyonel ve doğru hizmet için test dönemi

Lansman sonrası dönem için profesyonel ve doğru hizmet sunulması hedefiyle tasarlanan test kullanımı sürecinde sisteme kaydını yapacak ilk 100 e-ticaret şirketi iyzico’yu test etme fırsatı yakalayacak. iyzico sistemi Mayıs 2013 itibariyle tüm e-ticaret şirketlerine kapısını açacak, sisteme kayıtlı olan ve yeni kayıt yapacak şirketler bu tarih itibariyle 48 saat içinde ödeme almaya başlayacaklar.

Taner Ortakasapbasi_Tahsin Isin_ Barbaros Ozbugutu 2

Comments are closed.