Kaspersky Lab, siber dünyada güven ve güvenlik için “Paris Çağrısı”na destek veriyor

Kaspersky Lab, 12 Kasım tarihinde Paris Barış Forumu’nda Başkan Emmanuel Macron ve Dış İşleri Bakanı Jean-Yves Le Drian tarafından duyurulan, siber dünyada güven ve güvenlik için Paris Çağrısı’nın ilk destekçilerinden biri olmaktan gurur duyduğunu aktardı. Kaspersky Lab, dünya genelinde siber güvenliğin ve artan güvensizlik karşısında kararlılığın gelişmesine katkıda bulunacak bu proje için Fransız yetkililere teşekkür etti.

Paris Çağrısı, uluslararası siber güvenlik için birçok önemli prensip ve kılavuz ortaya koyuyor. Özellikle, siber dünyada güven, güvenlik ve kararlılığı geliştirme konusunda özel sektörden önemli kişilerin sorumlulukları tanımlandı ve tedarik zinciri boyunca dijital süreç ve ürünlerin güvenliğini artırma amaçlı girişimlere destek verileceği belirtildi. Ayrıca, geniş kapsamlı dijital iş birliğini ile güven ve kapasiteye çok paydaşlı bir yaklaşımı teşvik ediliyor.

Yapılan çağrı, Kaspersky Lab’ın siber konularda uluslararası iş birliğine öncülük etmesi ve bölünme riskini önleme ihtiyacı ile paralel. İnternet üzerinden işlenen suçlar sınır tanımıyor. Bu nedenle tüm dünya buna tepki vermeli. Ayrı ve bölünmüş bir şekilde bununla mücadele edemeyiz. İstihbarat paylaşımı ve kamu ile özel sektör iş birlikleri, örneğin ulusal polis güçleri ve siber güvenlik şirketlerinin birlikte çalışması, herkesin daha güçlü bir güvenliğe kavuşması için şart.

Çözümün yolu ayrıca daha şeffaf olmak ve paydaşlara siber güvenliğe güvenebileceklerine dair kanıt sunmaktan geçiyor. Biz güven, sorumluluk, garanti ve dayanıklılık oluşturmak için Global Şeffaflık Girişimimizi (GTI) başlattık. GTI çerçevesinde, 13 Kasım 2018 tarihinden başlayarak altyapımızın bir kısmını İsviçre’ye taşıyoruz. Avrupa’daki kullanıcıların paylaştığı şüpheli ve zararlı dosyaları Zürih’te işlemeye başlayacağız. Ayrıca şehirde ilk Şeffaflık Merkezimizin de kapılarını açıyoruz. Bunu daha fazla veri ve işlem ile daha fazla bölge takip takip edecek.

Fransa devleti gibi ulusal kuruluşlar ve dünyanın dört bir yanında siber güvenlik sektöründe çalışanlarla birlikte açık iş birliği için çalışmaya devam edecek ve siber dünyada kapıları açacağız.

Kaspersky Lab CEO’su Eugene Kaspersky, “Siber dünyada uluslararası iş birliği için çarkların döndüğünü görmekten memnunum. Fransız yetkililer tarafından Siber Dünyada Güven ve Güvenlik için yapılan Paris Çağrısı, siber güvenlik sektörünün günümüzde yaşadığı olduğu artan güvensizlik atmosferine karşı pozitif bir gelişme. Bu Çağrı, özel sektör liderlerinin siber dünyada güven, güvenlik ve kararlılığı geliştirmedeki sorumluluklarını belirliyor. Bu tam da şirketimizin son dönemde yaptığı girişimlerde odaklandığı şey. Girişimlerimizle daha şeffaf olmayı, güvenilirliğimizi kanıtlamayı ve yapmayı sevdiğimiz bir şey olan yeni endüstri standartlarının öncüsü olmayı hedefliyoruz. Sektörde iş birliği yapmak ve siber dünyada kapılar açmak için adımlar atmaya kesinlikle devam edeceğiz. Bu amaca yürürken destek görmek çok müthiş bir duygu.” dedi.

Siber dünyada güven ve güvenlik için Paris Çağrısı’nı bu adresten okuyabilirsiniz: www.fdip.fr/call

Tags: No tags

Comments are closed.