PepsiCo Tüm Dünyada 6 Milyon Kişiye Temiz ve Güvenli Su Sağlıyor

Fayda Gözeten Performans vizyonuyla, faaliyet gösterdiği bölgelerde çevresel ve toplumsal sürdürülebilirlik konularında çalışmalar yapan PepsiCo ve PepsiCo Vakfı, temiz ve güvenli su kaynaklarının sağlanması kapsamında yaptığı çalışmalarla tüm dünyada toplam 6 milyon kişiye güvenli ve temiz su sağlıyor.

Temiz ve güvenli su kaynaklarının giderek azalması dünyanın birçok bölgesinde yaşayanlar için çok büyük bir sorun teşkil ediyor. Birleşmiş Milletler tarafından oluşturulan raporlara göre, 2025 yılına gelindiğinde 1,8 milyar insanın güvenli ve temiz suyun çok az miktarda bulunduğu bölgelerde yaşayacağı öngörülüyor. Bu da yakın gelecekte başta sağlık olmak üzere ekonomik ve toplumsal alanda büyük problemlerin yaşabileceği anlamına geliyor.

Fayda Gözeten Performans vizyonuyla, faaliyet gösterdiği bölgelerde çevresel ve toplumsal sürdürülebilirlik konularında çalışmalar yapan PepsiCo ve PepsiCo Vakfı, temiz ve güvenli su kaynaklarının sağlanması ve su tasarrufu konusunda önemli projelere ve ortaklılara imza atıyor. Bu kapsamda, 2015 yılı sonunda 6 milyon kişiye temiz ve güvenli su dağıtımı hedefi koyan PepsiCo, bu hedefine şimdiden ulaştığını duyurdu.

PepsiCo Türkiye’de 11,5 Milyon Ton Su Tasarrufuna İmza Attı

PepsiCo Türkiye, 18 ilde, 3400 hektar alan üzerinde, 27 tedarikçi ve 380’den fazla çiftçiyle birlikte yürüttüğü sürdürülebilir tarım faaliyetlerinde ve ülkemizde yer alan 5 fabrikasında su tasarrufu konusunda etkin çalışmalar yürütüyor. Fayda Gözeten Performans vizyonu çerçevesinde doğal kaynakların korunmasını en önemli öncelikleri arasına alan PepsiCo Türkiye, uyguladığı sürdürülebilir tarım projelerinde daha az su ile daha verimli üretim için; damla sulama, mini yağmurlama ve pivot sulama sistemleri kullanıyor.

Cambridge Üniversitesi ile ortak geliştirilen web tabanlı “i-Crop” teknolojisi de PepsiCo Türkiye’nin su tasarrufu çalışmaları arasında yer alıyor. Bünyesinde erken uyarı sistemi ve meteorolojik verileri barındıran bu sistem ile tarlalardaki sulama zamanı ve sayısı optimize edilebiliyor. Geliştirilen özel yazılım sistemi ile meteorolojik verileri aktarıp, toprağın ne kadar suya ihtiyacı olduğunu sensörler sayesinde bildiren i-Crop teknolojisi sayesinde, yüksek miktarda su tasarrufu sağlanıyor ve verim arttırılıyor.

PepsiCo Türkiye, sürdürülebilir tarım faaliyetleri bünyesinde yaptığı tüm su tasarrufu çalışmaları ve fabrikalarında uyguladığı çözümlerle, 2014 yılında toplam 11,5 milyon ton su tasarrufuna imza atmış durumda. PepsiCo Türkiye, 2017 yılına kadar, yaptığı su tüketimini %50 oranında azaltmayı hedefliyor.

Tags: No tags

Comments are closed.