Türkiye Genelindeki 20 Bin Eczane e-imzaya Geçiyor

Türk Eczacıları Birliği ve E-GÜVEN’den Türkiye Çapında Önemli Proje…

Türkiye’nin ilk ve lider elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı E-GÜVEN ile Türk Eczacıları Birliği (TEB) yaptıkları anlaşmayla;  Ocak ayında resmi olarak yürürlüğe giren e-reçete projesi ve e-imzanın entegre olduğu diğer projelerde kullanımı doğrultusunda 20 bin eczanenin ihtiyaç duyacağı  e-imza çözümünü eczacılara sunmaya başladılar. 

Yasalaşmasının ardından SGK Başkanlığı tarafından yapılan açıklamalarda 15 Ocak 2013 tarihi itibariyle hekimler tarafından yazılan tüm reçetelerin, e-reçete olarak yazılması gerektiği vurgulanmış ve bu tarihten itibaren yazılmış olan kağıt reçetelerin eczaneler tarafından karşılanmayacağı da duyurulmuştu. Çağdaş yaklaşımıyla birliğe bağlı eczacıları her dönem başarılı projelerle yönlendiren TEB, e-imza çözümü noktasında da  öncü görevini sürdürdü.

E-reçeteye geçişle birlikte Eczacılar cephesinde de e-imzanın kullanım alanları çoğalmaya başladı. E-reçete, Eczacı Bilgi Sistemi (EBS) ile Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Ulusal Bilgi Bankası (TİTUBB) sistemlerinin kullanımında da e-imza gerekliliği ortaya çıktı.  Bu gündem kapsamında Türk Eczacıları Birliği, Türkiye genelindeki 20 bin eczacı ve eczane için gerekli olan e-imza çözümünü sektörünün saygın ve güvenilir şirketi E-GÜVEN ile yaptığı anlaşmayla eczacılara sunmaya başladı.

E-GÜVEN Genel Müdürü Can Orhun,  “E-imza çözümü kamuda ve iş dünyasında bir çok sektörde olduğu gibi halkın da doğrudan temas ettiği alanlarda verimlilik sunmaya devam ediyor.  Bunun son ve başarılı örneği olarak e-reçeteye geçişle beraber Türkiye genelindeki bütün eczanelerin yeni sistemler üzerinden e-imza kullanımına başlamasını gösterebiliriz. Bu önemli süreçte ilgili sektörün yön vericisi ve saygın kurumu olan Türk Eczacıları Birliği, e-imza çözüm ortağı olarak alanının lider şirketi E-GÜVEN’i tercih etti. Bizler de ülke genelindeki 20 bin eczacının ve eczanenin e-imzalarını sağlayarak gerekli desteği başarıyla sunuyoruz” dedi.

TEB Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak, e-imza sözleşmesinin imzalandığı 30 Ocak 2013 tarihinden itibaren bugün itibariyle 9 bin 479 eczacının hızlı bir biçimde sisteme entegre olduğunu belirterek şöyle dedi; “E-imza özellikle eczacılar için önemli bir adımdır. Çünkü biz eczacılar  artık, e-reçete uygulaması, Eczacı Bilgi Sistemi ve İlaç Takip Sistemi ile birlikte pek çok işlemi kağıt ile değil, elektronik ortamda yapıyoruz. Bunun da bize sağladığı avantajlar kaçınılmazdır. Her şeyden önce bizi kırtasiye ve bürokratik işlemlerden kurtarıyor, kağıt israfından kurtarıyor, enerji ve zamandan tasarruf etmemizi sağlıyor, arşivleme kolaylığı getiriyor. Türk Eczacıları Birliği olarak 20 bin eczacımız için çözüm üreten E-GÜVEN ile yaptığımız  işbirliğimizin uzun yıllar devam edeceğini umut ediyor, kendilerine teşekkür ediyoruz” dedi.

e-guven_10uncu_yil_logo_v11

Comments are closed.