Türkiye’nin İlk Bölgesel Havalimanının Tavanına ASPEN İmzası

Mimari projeler odağında fark yaratan tasarımlara ve Türkiye’de olduğu gibi dünya genelindeki önemli havalimanı projelerine imza atan Aspen, Armstrong Canopy tavan sistemleri ile Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olan Uluslararası Zafer Havalimanı’nın tavanına da hayat verdi.

Uşak, Kütahya ve Afyonkarahisar için oldukça önem taşıyan ve Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olan Zafer Havalimanı, işlevselliği ve göz alıcı tasarımı bir arada sunan modern bir mimarinin yansıması olarak projelendirildi. Projenin planlayıcısı ve üstlenicisi olan İçtaş İnşaat, bu özel havalimanı projesinin en önemli alanlarının başında gelen tavan bölümü için kaliteyi odağına alarak Aspen’in dünya standartlarını sunan çözümü Armstrong Canopy’i tercih etti.

Aspen tarafından Türkiye yapı sektörüne kazandırılan ve dünya genelinde asma tavan pazarına yön veren Armstrong’un Canopy asma tavan sistemleri; tavanların silik, donuk ve boş alan formundan sıyrılmasını, mimari çizgilerin ön plana çıkmasını sağlıyor. Zafer Havalimanı gibi özel bir alanın mekan akustiği bu yapıyla güçlendirilirken, diğer yandan sistemin % 88 oranındaki ses absorbe etme yetisiyle de mekanın olası gürültü seviyesi en aza düşürülmüş oluyor.

Zafer Havalimanı’na entegre edilen Aspen Armstrong Canopy asma tavan ayrıcaışığı da belli ölçüde içerisine hapsederek, rahatsız edici parlamaların, ışık yansımalarının önüne geçiyor. Dışa, içe doğru bükülebilen, dairesel, altıgen veya birbirlerine paralel olarak konumlandırılabilen Canopy asma tavan sistemi yaratıcılık sınırları zorlayarak, havalimanının mimari anlayışına yeni bir boyut kazandırıyor.

Aspen, havalimanı uygulamalarındaki tecrübesini, hali hazırda yürüttüğü St. Petersburg Pulkova Havalimanı projesine yansıtmayı sürdürüyor. Şirket daha önce de; Esenboğa, Sabiha Gökçen, Atatürk, Tenerife, Schiphol, Kiev Boryspol, Bodrum Milas Havalimanları gibi önemli projeleri gerçekleştirdi.

Afyonkarahisar, Uşak ve Kütahyalıların yıllardır beklediği, Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı, resmi törenle kısa bir süre önce Kütahya’da hizmete açıldı. Türkiye’nin ilk bölgesel hava limanı olan Zafer Havalimanı’nın 28 Temmuz 2010’da düzenlenen ihalesini, yap-işlet-devret modeliyle 29 yıl 11 ay yapım ve işletim süresi teklif eden IC İçtaş İnşaat kazanmıştı. Yapımı 36 ay olarak planlanan hava limanı, sözleşmede öngörülen süreden 18 ay, temel atma töreninde taahhüt edilen süreden de 9 ay önce, 18 ayda tamamlandı. Tesis, Kütahya il merkezine 45, Afyonkarahisar il merkezine 55, Uşak il merkezine de yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Aspen_Havalimanı Gorsel_Tavan

Comments are closed.